PHP

Fonksiyon Nedir ? Nasıl Kullanılır ? (php)

Fonksiyonlar Oluşturduğumuz bir değişkeni ve içine yazdığımız kodları istediğimiz yerde tanımladığımız fonksiyon adıyla çağırıp kullanabildiğimiz bir yapıdır.

PHP fonksiyon kullanımı

PHP’nin kendi içinde fonksiyonları mevcuttur. örneğin isset()empty()unset() , Str_replace() gibi. Fonksiyonları oluşturmak ve kullanmak çok basittir.

öncelikle nasıl bir fonksiyon oluştururuz birlikte bakalım:

<?php
function selam_verelim() {
  echo 'Selamün Aleyküm!';
}
?>

 selam_verelim() adında bir fonksiyon tanımladık şu şekilde yazdığımızda değişken tanımlamadaki gibi ekrana herhangi bir çıktı vermeyecektir . Ekrana çıktı vermesi için fonksiyonu aşağıda bizim çağırmamız gerekecektir.

<?php
function selam_verelim() {
  echo 'Selamün Aleyküm!';
 } 
 Selam_verelim(); 
?>

Yukarıdaki gibi çağırdıktan sonra fonksiyonda bulunan “echo ‘Selamün Aleyküm!'” kodu çalışacak ekranda Selamün Aleyküm Yazısı çıkacaktır.

Fonksiyonlara Döngü Tanımlamak

Evet doğru okudunuz fonsiyonların içinde Döngü oluşturabilirsiniz nasıl dediğinizi duyar gibiyim o zaman hemen bir örnek verelim.

<?php
function rakamlar() {
  for($sayi = 0; $sayi<15; $sayi+=2) {
   echo $sayi;
  }
}
 
rakamlar();
?>

Bu fonksiyonu çağırdığımızda karşılaşacağımız ekran çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır. Peki bu döngüde ne yaptığımıza değinecek olursak sayı adlı değişkeni 0 dan 15’e kadar (15 dahil değil çünkü arada eşitlik yok ) 2’şer 2’şer arttırmasını sağladık

döngünün çıktısı

Bitişik değilde ayrı ayrı yazmak istiyorsunuz diyelim ufak bir html koduyla bu sorunuda çözebilirsiniz. Aşağıdaki gibi.

<?php
function rakamlar() {
  for($sayi = 0; $sayi<15; $sayi+=2) {
   echo '&nbsp'.$sayi;
  }
}
 
rakamlar();

?>

Fonksiyon ‘a parametre ekleme

<?php
function cikar($sayi1, $sayi2) {
  $sonuc = $sayi2 - $sayi1;
  echo $sonuc;
}
 
cikar(5, 10);
?>

Yukardaki kullanımda tanımladığımız fonksiyonu birden fazla değerle kullanacaksak bu parametreleri tek fonksiyonda nasıl kullanırız bunu görmüş olduk yani fonsiyonu tanımlarken değişkenlere değer vermek yerine fonksiyonu tekrar tekrar yazmamak için kullanım anında değer verdik. Burada $sayi2 değişkeninden $sayi1 değişkenini çıkaracak fonsiyonu çağırdığımızda sayi1= 5 ve sayi2 = 10 değerini verdiğimiz için sonuç 5 olarak ekrana yazdırılacaktır.

<?php
function cikar($sayi1, $sayi2) {
  $sonuc = $sayi2 - $sayi1;
  echo '&nbsp'.$sonuc;
}
 
cikar(5, 10);
cikar(7,17);
?>

Bu kodun çıktısı 5 10 şeklinde olacaktır.

Parametrelere varsayılan değer verme

Parametreli bir fonksiyonu kullandığımızda sorunsuz çalışabilmesi için tüm parametrelerin girilmesi gerekir. Mesela yukarıda verdiğimiz cikar fonksiyonunu cikar(10); şeklinde çalışmaya kalktığımızda hata verecektir.çünkü fonksiyonda iki tane parametre var ve biz bir tane girdik diğer parametreyede varsayılan bir değer tanımalamadığımız hata alacağız peki bunun önüne nasıl geçeceğiz aslında bir satır önce nedenini söylerken nasıl bu hatadan kurtulacağımızdan da bahsetmiş olduk. Değişken tanımlayarak.

<?php
function hosgeldin($isim = 'Misafir') {
  echo 'Hoşgeldin ' . $isim . '! ';
}
 
hosgeldin();
hosgeldin('Mustafa');

?>

Bu örnekte ilk olarak parametresiz olarak fonsiyon çağrıldı ikinci olarakta Mustafa parametresiyle çağrıldı ve ekran çıktısı aşağıda gördüğünüz gibi oldu.

fonsiyonlarda Değer Döndürme (Return)

Hazırladığımız foksiyonun geriye değer döndürmesini istiyebiliriz. Bu durumda fonksiyon değer döndürebilmesi için return deyimi kullanılır.

<?php

function carp($sayi1, $sayi2)
{
	return $sayi1 * $sayi2;
}
echo carp(7,5) + carp(3,8) * carp(4,6); 

?>

Yukarıda ki örnekte kullandığımız gibi return ile dönen değeri başka işlemlere sokabiliyoruz. Yani dönen değeri tekrar kullanabiliyoruz, dilersekte direk echo kodu ile ekrana yazabiliriz.

Yukarıdaki kod şu şekilde çalışacaktır. 7 ile 5 sayısını çarpacak 35 değerine döndürecek daha sonra 3 ile 8 çarpıp 24 değerini döndürecek 4 ile 6 değerini çarpıp 24 değerini döndürecek döndürdüğü bu 2 değeri birbiriyle çapacak ve 576 değerini döndürecek ve son olarakta 7 ile 5 değerini çarpıp 35 değerini döndürecek ve 576 değeriyle 35 değerini toplayıp 611 değerini ekrana yazdıracak.

Not: Fonksiyonlarda da Matematik kuralları geçerlidir ve öncelik parantez, çarpma ve bölme işlemlerine verilir.

Bugünlük bu kadar Php ile ilgili derslerimize Buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı